Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Kiedy warto wykonać wycenę nieruchomości?

Kiedy warto wykonać wycenę nieruchomości?

Wycena wartości nieruchomości jest procedurą, z którą nietrudno spotkać się na co dzień. Może ona dotyczyć każdego rodzaju budynków, gruntów czy powierzchni użytkowych. Istnieje wiele powodów, dla których należy określić właściwą wartość danej nieruchomości.

Niektóre są obligatoryjne, inne sporządzane są jedynie dla wiadomości i na życzenie właściciela. Jaki jest najczęstszy cel pracy rzeczoznawcy majątkowego i co powinna zawierać rzetelna wycena nieruchomości?

 

Sprzedaż nieruchomości

Sporządzenie operatu szacunkowego, który jest wynikiem pracy rzeczoznawcy majątkowego, jest sposobem na precyzyjne ustalenie wartości rynkowej danej nieruchomości. Właściciele, którzy dążą do sprzedania swojego mienia, decydują się na opracowanie takiego dokumentu, gdyż pozwala to im na poznanie realnej kwoty, jaką mogą otrzymać w związku ze sprzedażą nieruchomości. Mówiąc prościej, wycena wartości nieruchomości jest ceną budynku bądź gruntu. Współpraca z rzeczoznawcą majątkowym dodaje właścicielowi wiarygodności oraz pozwala na szybsze pozbycie się dobytku wystawionego na sprzedaż.

 

Sprawiedliwy podział majątku oraz kwestie darowizn

Wycena wartości nieruchomości jest niezbędna, jeżeli mówi się o sprawiedliwym podziale dobytku małżeńskiego. Podział majątku zwykle towarzyszy wszelkim sprawom rozwodowym, dlatego powołanie niezależnego rzeczoznawcy majątkowego gwarantuje bezsporne przejście przez materialną stronę rozwodu. Co więcej, wycena wartości nieruchomości jest nieodłącznym elementem darowizn oraz spadków. Podstawowym powodem, dla którego należy ją wykonywać, jest ustalenie wysokości podatku, który należy odprowadzić na rzecz państwa.

 

Kredyt hipoteczny oraz zabezpieczenie wierzytelności

Kredyty hipoteczne są jednymi z najczęściej zaciąganych kredytów w obecnych czasach. Wycena wartości nieruchomości, która zostaje obciążona przez bank, jest sposobem na precyzyjne ustalenie wysokości poszczególnych rat oraz czasu trwania spłaty kredytu. Nie można jej pominąć, rzeczoznawca majątkowy zobowiązany jest sporządzić niezależną wycenę, która jest podstawą ustalenia warunków kredytowych.