Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Kupno mieszkania - jak negocjować cenę?

Kupno mieszkania - jak negocjować cenę?

Jak się okazuje, mamy możliwość kupna mieszkania nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych taniej, wystarczy dobrze przygotować się do negocjacji. Przedstawiamy kilka sposobów, które pozwolą wam kupić mieszkanie taniej niż w ogłoszeniu.

Jak negocjować?

Zanim przystąpimy do negocjacji, warto zapoznać się dokładnie z ofertą, by móc wyciągnąć odpowiednie argumenty w odpowiedniej chwili. Oto pytania, które pozwolą nam uzyskać najważniejsze informacje:

  • Jaka jest konkurencja?

Można to sprawdzić, dowiadując się, kiedy dane mieszkania zostały wystawione na sprzedaż i jakim cieszą się zainteresowaniem. Im mniejsza konkurencja, tym większe możliwości negocjacyjne mamy jako potencjalni klienci.

  • Ile mieszkań zostało już sprzedanych?

Trzeba pamiętać, że dla dewelopera czas jest bardzo ważnym elementem inwestycji. W sytuacji, w której budowa budynku ma się ku końcowi, a na sprzedaż wciąż jest ponad połowa mieszkań, możesz być pewien, że inwestorzy i deweloperzy będą bardziej skorzy do negocjacji.

  • Jakie są średnie ceny mieszkań w okolicy?

To również ma ogromne znaczenie – deweloper na pewno będzie miał świadomość, że w okolicy można (bądź nie) kupić podobne mieszkanie dużo taniej. Jeżeli tak właśnie jest, spokojnie możesz starać się zbić cenę mieszkania.

 

Pamiętaj o swoich atutach

Każdy z nas ma własne wymagania i potrzeby dotyczące mieszkania, które chce kupić, ważne jednak, by  pamiętać, że jako kupujący możemy także przedstawić nasze atuty, które pomogą w negocjacjach ceny. Czym więc możemy pochwalić się przed deweloperem?

  • Jeżeli interesują cię mieszkania o nietypowych, niestandardowych kształtach, poinformuj o tym sprzedawcę. Możliwe, że akurat takim dysponuje i nie ma na nie popytu – być może zaoferuje ci je taniej.
  • Jeżeli zależy ci na mieszkaniu najtańszym z możliwych, dowiedz się, które mieszkanie nie cieszy się zainteresowaniem.
  • Bardzo ważnym atutem będzie posiadanie gotówki, którą możesz zapłacić za mieszkanie – pozwala to pominąć wiele formalności, a deweloper nie będzie musiał zastanawiać się, czy jako klient masz szanse na kredyt.

 

Podsumowując

Zakup własnego mieszkania to ogromny  wydatek, często największy w całym naszym życiu. Dlatego bardzo ważne jest, aby dobrze przygotować się do negocjacji ceny, przedstawić deweloperowi wszystkie nasze atuty, a czasem nieznacznie zmniejszyć wymagania. Zaoszczędzone dzięki negocjacjom pieniądze na pewno przydadzą się podczas remontu, który swoją drogą również potrafi pochłonąć niebotyczne wręcz kwoty.

Nie wiesz, jak negocjować marżę kredytu hipotecznego? Dowiedz się więcej na blogu Jej Nieruchomość