Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Kupno mieszkania - o czym trzeba pamiętać?

Kupno mieszkania - o czym trzeba pamiętać?

Zakup mieszkania to inwestycja na wiele lat. Konieczne jest przemyślenie wielu kwestii, aby mieć pewność, że lokal spełni wszystkie oczekiwania. Ważny jest również wybór uczciwego dewelopera.

Modne mieszkania – co jest na topie?

Najchętniej kupowane są mieszkania dwupokojowe o powierzchni wynoszącej 40-60 mkw. Modne są również lokale o niewielkiej powierzchni, ale stosunkowo dużej ilości pomieszczeń. Dużym zainteresowaniem cieszą się również kawalerki i apartamenty, których powierzchnia wynosi nawet 90 m2.

Lokale luksusowe o wysokim standardzie są kupowane przez osoby, dla których liczy się komfort i bezpieczeństwo. Wykonywane są na podstawie oryginalnych projektów, a ich otoczenie zwykle jest ogrodzone i monitorowane. Modne są zwłaszcza mieszkania z przestronnymi balkonami, tarasami, loggiami czy przydomowymi ogródkami. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się lokale dwupoziomowe oraz tzw. lofty, czyli mieszkania o dużej, otwartej przestrzeni, zwykle znajdujące się na poddaszach.

 

Uczciwy deweloper – czyli jaki?

Nie każdy deweloper jest uczciwy i rzetelny, dlatego planując zakup mieszkania, warto wiedzieć, na jakie kwestie zwrócić uwagę i o co zapytać dewelopera podczas rozmowy z nim. Pierwszym krokiem jest weryfikacja rzetelności, czyli sprawdzenie, czy firma działa legalnie i nie ma problemów finansowych. Warto sprawdzić wypis z ewidencji działalności gospodarczej lub odpis z Krajowego Rejestru Długów.

Można również sprawdzić wiarygodność dewelopera na własną rękę, rozmawiając z osobami, które zakupiły od niego mieszkania. Uczciwy deweloper nie ma nic do ukrycia przed swoimi klientami. Bez problemu przekazuje informacje odnośnie zastosowanych materiałów, a także dopuszcza negocjowanie ceny.

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając mieszkanie?

Pierwszą kwestią jest wielkość mieszkania – pod uwagę trzeba wziąć nie tylko aktualną sytuację, ale również dalszą perspektywę, np. powiększenie rodziny. Ważna jest też lokalizacja mieszkania – czy blisko znajduje się komunikacja miejska, jaki jest dojazd dla samochodów, ile jest miejsc parkingowych, czy można kupić miejsce na parkingu podziemnym itp. Dodatkowe kwestie to m.in. otoczenie, czyli np. monitoring, ogrodzenie osiedla, obecność placów zabaw czy parków, a także bliskość lokali usługowych, przedszkoli i szkół.