Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Lux - ważny parametr opisujący żarówki LED

Lux - ważny parametr opisujący żarówki LED

Kupując żarówki LED powinniśmy mieć na uwadze ich parametry techniczne, które decydują o tym, czy zakupiona przez nas lampa będzie odpowiednia dla optymalnego oświetlenia danego pomieszczenia.

LUX - ważny parametr dotyczący żarówek LED

Za pomocą luksometru można dokonać pomiaru natężenia światła emitowanego przez dane źródło oświetlenia, między innymi przez żarówkę ledową. Natężenia światła mierzone w luxach informuje użytkownika, ile światła wygenerowanego przez dane źródło faktycznie będzie docierało do danej powierzchni. Parametr ten jest wrażliwy na to, jaka odległość zostanie zachowana pomiędzy źródłem światła a płaszczyzną, na jaką pada strumień świetlny.

 

Jak dobrać żarówki LED?

Zasadniczo żarówki LED mają wyższe parametry natężenia światła od odpowiadających im strumieniem świetlnym i poborem mocy żarówek tradycyjnych. Na opakowaniu żarówki ledowej powinniśmy znaleźć informację, ile luxów będzie na określonej powierzchni, jeśli lampę zamontujemy np. na wysokości 2,5 czy 3 metrów. Jest to informacja szczególnie istotna z punktu widzenia użytkowników i projektantów oświetlenia.

Przykładowo, żarówki ledowe wykorzystywane w obiektach komercyjnych, do oświetlenia powierzchni sklepowej, powinny mieć około 500 luxów, a do oświetlenia pomieszczeń magazynowych i do segregowania - już tylko 300 luxów. Stanowiska kreślarskie w pracowniach architektonicznych powinny być oświetlone żarówkami o natężeniu światła rzędu 750 luxów. Największe wymagania odnośnie tego parametru stawiane są przy oświetlaniu obiektów sportowych, np. stadionów. Te powinny być oświetlone LED-ami o natężeniu co najmniej 1300 luxów, aby możliwe było przeprowadzenie na nich transmisji wydarzeń sportowych i kulturalnych.

Wymagania dotyczące tego parametru dla żarówek LED, które mają być docelowo wykorzystywane w warunkach domowych będą znacznie niższe od wskazanych. Jedynie w kuchni, łazience czy w salonie potrzebne będzie światło o większym natężeniu, czyli charakteryzujące się wyższym poziomem luxów przypadających na jedną żarówkę LED.