Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Małe, ale przestronne. Jak wybrać małe mieszkanie sprawiające wrażenie większego?

Małe, ale przestronne. Jak wybrać małe mieszkanie sprawiające wrażenie większego?

Według statystyk najlepiej sprzedają się mieszkania mniejsze. Są nie tylko dość tanie, ale również są dobrym pomysłem na inwestycję. Ich minusem jest jednak niewielka przestrzeń, która może sprawiać klaustrofobiczna wrażenie. O czym powinniśmy pamiętać, gdy kupujemy małe mieszkanie?

Kawalerki oraz mniejsze mieszkania dwupokojowe błyskawicznie znajdują zainteresowanie zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Wynika to głównie z ich przystępnych cen, ponieważ nie każda osoba chcąca zamieszkać na „swoim” dysponuje sporą sumą na kupno nieruchomości. W większości miast cena mniejszego mieszkania to od 150 do 250 tysięcy złotych.

Małe mieszkania często kojarzone są z przestrzeniami nieustawnymi oraz klaustrofobicznymi. Jednak gdy zapoznamy się z ofertami deweloperów, zauważymy, że aktualne projektowanie jest zupełnie inne niż przed laty. Teraz stawia się większy nacisk na otwarte, jasne i przestronne mieszkania – nawet jeśli mają one niewielki metraż.

Gdy także poszukujesz takiego mieszkania we Wrocławiu czy w innym mieście, warto zapoznać się z naszymi poradami!

 

1. Aneks kuchenny

Niektórzy nie przepadają za aneksami kuchennymi, ale jeśli chodzi o optyczne otwarcie wnętrza, są niezastąpione. Małe mieszkanie z aneksem kuchennym będzie wyglądało na jaśniejsze i przestronniejsze, a przy tym pozwoli również na łatwiejsze zagospodarowanie przestrzeni – z nowoczesnymi meblami na wymiar można uzyskać najlepszy efekt.

 

2. Brak korytarzy

Długi korytarz w małym mieszkaniu? To niezbyt dobry pomysł. Wszelkiego rodzaju duże korytarze w małym lokalu będą niepotrzebnie zajmowały miejsce. Zamiast nich lepszym wyborem będzie niewielki korytarz połączony z aneksem kuchennym, który będzie łączył także wszystkie inne pomieszczenia.

 

3. Orientacja na południe

Okna zwrócone na południe to najlepszy wybór w małym mieszkaniu – można wtedy je łatwiej doświetlić w ciągu większości dnia. Ciepłe promienie słońca będą dodatkowo dogrzewały wnętrza.

 

4. Duże okna

Efekt bardziej przestronnego mieszkania uzyskamy też dzięki zastosowaniu dużych okien, także okien balkonowych. Większe przeszklenia nadają też wnętrzom bardziej elegancki, luksusowy wygląd.