Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Materac - najważniejszy mebel w Twoim domu

Materac - najważniejszy mebel w Twoim domu

Nie szafa, nie kanapa, nawet nie telewizor. To łóżko, a wraz z nim materac stanowią najważniejszy mebel w każdym domu. Świadczy o tym nie tylko jego wpływ na nasze zdrowie, ale i to, że spędzamy na nim znaczną część życia.

Często jednak bagatelizujemy jego wybór, skupiając się na estetyce ramy łóżka, zamiast na wygodzie samego materaca. Sprawdź, dlaczego to właśnie materac powinien być najważniejszym meblem w Twoim domu!

Meblując mieszkanie lub zmieniając aranżację sypialni, bardzo często skupiamy się na estetyce, spychając funkcjonalność mebli na dalszy plan. Oczywiście nie należy przedkładać praktyczności nad wygląd, ale oba te aspekty zrównoważyć. Tę zasadę powinniśmy zastosować przede wszystkim przy wyborze łóżka. Często zapominamy, że to właśnie łóżko, a szczególnie wypełniający go materac, stanowi najważniejszy mebel w naszym domu. Wybieramy piękną kanapę do salonu, w którym będziemy przyjmować gości, inwestujemy w wyposażenie kuchni, a na sypialnię albo brakuje nam już funduszy, albo pomysłu.

 

Materac – życiowy towarzysz

Takie podejście szybko się jednak zemści na naszym samopoczuciu, a w końcu również na zdrowiu. W łóżku spędzamy 1/3 naszego życia, czyli średnio ok. 25 lat. Bardzo często łóżko jest nie tylko miejscem nocnego odpoczynku, ale i popołudniowego relaksu czy porannego leniuchowania. Trudno więc wyobrazić sobie, że jego wyboru dokonujemy pochopnie lub bez przemyślenia. A często tak właśnie jest. Kupowanie łóżka, a przede wszystkim materaca, bo to on ma największy wpływ na komfort snu, można porównać z wyborem samochodu. Zwracamy uwagę na jego parametry, wybieramy go zgodnie z własnymi potrzebami, w końcu też traktujemy jak inwestycję na przyszłość. Dokładnie tymi samymi czynnikami należy kierować się przy wyborze odpowiedniego materaca.

 

Inwestycja na lata

Materaca nie kupujemy „na oko”. Położenie się na nim w sklepie może pomóc, ale ten sposób nie sprawdzi się, jeśli zależy nam na materacu wygodnym i o długiej żywotności. Zanim jednak przystąpimy do zakupów, zastanówmy się jaki cel chcemy osiągnąć. - Materac ma ogromne znaczenie dla komfortu snu, a ten bezpośrednio przekłada się na nasze samopoczucie i zdrowie – wyjaśnia ekspert DlaSpania. - Podczas snu organizm regeneruje siły potrzebne do całodziennego funkcjonowania. Odpowiednio dobrany materac zapewni nam prawidłowe ułożenie kręgosłupa, a co za tym idzie rozluźnienie mięśni i zniwelowanie napięć - dodaje.

Właśnie ten proces pozwala na odpoczynek i sprawia, że rano budzimy się pełni energii. Niewygodny materac zmusza kręgosłup do wysiłku nawet podczas snu, więc organizm nie będzie miał kiedy naładować baterii, a my obudzimy się „połamani” i jeszcze bardziej zmęczeni niż przed snem. Nawet najdroższy materac, jeśli będzie źle dobrany, nie zapewni nam upragnionego komfortu. Zakup materaca potraktujmy więc jak inwestycję we własne zdrowie. Jeśli odpowiednio się do tego zabierzemy, będzie to jednorazowa wpłata, z której korzyści będziemy czerpać przez lata.

 

Przemyślany wybór

Wybierając materac, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników: twardość materaca, materiał poszycia i rodzaj wypełnienia. Twardość materaca dobieramy wprost proporcjonalnie do wagi ciała. W przypadku materaca dla par doskonałym rozwiązaniem będą materace o różnych stopniach twardości na każdej ze stron. Materac będzie idealny, jeśli przestrzeń pomiędzy materacem a odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa wynosi tyle, co grubość naszej dłoni.

Na twardość, a także kształt materaca, szczególnie w dłuższej perspektywie, wpływ ma również jego wypełnienie. Do wyboru mamy materace piankowe, kieszeniowe lub lateksowe. Wykonane z wysokiej jakości materiałów zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza i zapobiegają odleżynom. Piankowe dopasowują się kształtem do użytkownika. Z kolei materace kieszeniowe charakteryzują się różnym stopniem twardości w poszczególnych segmentach. Lateksowe będą doskonałym wyborem dla alergików. Poszycie materaca również powinno być wykonane z naturalnych tkanin o dobrej przepuszczalności powietrza i nie zatrzymujących wilgoci.

Przy wyborze materaca nie chodzi jednak o to, by wydać dużo pieniędzy, bo wysoka cena nie zawsze jest gwarancją wytrzymałości i jakości. Najważniejsze jest zaangażowanie i świadomość swoich potrzeb. Korzystanie z mebla, jakim jest łóżko, przez większą część życia sprawia, że materac i jego jakość nabierają ogromnego znaczenia dla naszego codziennego funkcjonowania, a to właśnie czyni go najważniejszy meblem w domu.