Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Myślisz, że wiesz jak urządzić wnętrze małej łazienki? Mylisz się

Myślisz, że wiesz jak urządzić wnętrze małej łazienki? Mylisz się

Twoja łazienka ma nie więcej niż 10 metrów kwadratowych? To jeszcze nie powód do zmartwień. Dziś radzimy, jak zaaranżować niewielkie wnętrze, gdzie szukać inspiracji i wyjaśniamy dlaczego połyskujące, ciemne fronty mebli są lepsze od tych wykończonych na mat.

Poznaj cztery sposoby na małe wnętrze łazienki

Zanim zaczniesz przeglądać katalogi producentów mebli i akcesoriów łazienkowych powinieneś wiedzieć, że mała łazienka rządzi się własnymi prawami. Zaprojektowanie funkcjonalnego i wysoce ergonomicznego wnętrza o powierzchni zaledwie kilku metrów kwadratowych jest trudniejsze niż mogłoby ci się wydawać.

 

1. Porzuć tradycyjną kabinę prysznicową na coś oryginalniejszego

Mała łazienka wymaga rozsądnego zagospodarowania. W optymalizacji przestrzeni pomoże ci pozbycie się klasycznej kabiny prysznicowej z brodzikiem na rzecz słuchawki ściennej z niewielkim odpływem liniowym w podłodze. W ten sposób nie tylko optycznie powiększysz wnętrze, ale i ograniczysz czas, który poświęcasz na utrzymanie kabiny w czystości. Strefę kąpieli możesz zostawić otwartą (np. jeśli cała łazienka jest pokryta płytkami z wodoodporną fugą) lub wydzielić ją instalując dużą taflę hartowanego szkła.

 

2. W sklepach z armaturą szukaj podwieszanych misek ustępowych

Miska ustępowa typu kompakt to kiepskie rozwiązanie – szczególnie w niewielkiej łazience. W sklepach szukaj modeli podwieszanych do zabudowy ściennej.

Czy wiesz, że? Wygospodarowane miejsce nad podwieszaną miską ustępową możesz wykorzystać np. do zawieszenia niewielkiej półki ściennej, w której schowasz środki czyszczące.

W ten sposób nie tylko poprawisz wrażenie przestrzeni w łazience, ale i znacznie łatwiej utrzymasz ją w czystości.

 

3. Jedna lampa oświetleniowa to zdecydowanie za mało

Zaprojektuj system oświetleniowy swojej łazienki tak wcześnie, jak to możliwe. Musisz mieć na uwadze, że 1 lampa dominująca nie spełni swojej funkcji. Im słabiej doświetlona łazienka, tym większe wrażenie ciasnoty. Zamień klasyczny żyrandol sufitowy na duży plafon i dodaj kilka opraw ściennych.

Wnętrze małej łazienki możesz uzupełnić m.in. o:

  • lampy ścienne punktowe,
  • kinkiety o źródle światła rozproszonego,
  • taśmy LED za lustrem i w strefie kąpieli*.

* LED'y, które zainstalujesz w strefie kąpieli powinny być odporne na wodę. Wskazanym byłoby zastosowanie tych o klasie szczelności IP 67.

 

4. Minimalistyczne meble łazienkowe bardziej niż wskazane

Zrezygnuj z tradycyjnych mebli łazienkowych o matowych frontach z kulistymi uchwytami. Zastąp je nowoczesnymi, pojemnymi półkami inspirowanymi figurami geometrycznymi.

Zadbaj, aby fonty mebli były wykończone na wysoki połysk. Im więcej dużych, szklistych powierzchni, od których odbija się światło, tym większe poczucie czystości i przestrzeni.

W dekorowaniu małych łazienek doradzała nam firma DreamDesign - Architekci wnętrz z Krakowa, specjalista w projektowaniu wnętrz. Dziękujemy!