Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Na czym polega cyklinowanie i co daje podłodze?

Na czym polega cyklinowanie i co daje podłodze?

Podłoga wykończona drewnianymi deskami lub parkietem prezentuje się bardzo elegancko i dodaje pomieszczeniom przytulności. Pod stopami czuć bowiem charakterystyczne ciepło, a skrzypienie, które pojawia się po latach, nadaje wnętrzom niepowtarzalnego charakteru.

Co jednak zrobić, gdy podłoga nie prezentuje się już tak estetycznie, za to widać na niej uszkodzenia, rysy lub przebarwienia? W takiej sytuacji warto przeprowadzić cyklinowanie podłóg. Jeśli taki zabieg wykona profesjonalny fachowiec, może on przywrócić dawny blask zniszczonej nawierzchni.

 

Na czym polega cyklinowanie podłogi?

Cyklinowanie to zabieg, który ma służyć renowacji podłóg drewnianych, które posiadają np. nierówności, rysy czy przetarcia. By był on skuteczny, powinien być przeprowadzony w kilku etapach przy użyciu profesjonalnego sprzętu, w tym cykliniarki. W pierwszej kolejności podłoga podlega wyszlifowaniu i procesowi przygotowania do konserwacji. Nawierzchnia szlifowana jest grubym papierem ściernym, dzięki czemu usuwa się wierzchnią, najbardziej zniszczoną powierzchnię parkietu. Brzegi, listwy i wykończenia szlifowane są ręcznie, a także przy użyciu sprzętu, np. maszyn wielofunkcyjnych i cykliniarek. Na tak przygotowanej nawierzchni, fachowcy zaczynają szpachlowanie. Ważne jest przygotowanie materiału o odpowiedniej konsystencji i składzie, który wyrówna pozostałe, większe ubytki. Następny etap to polerowanie podłóg przy pomocy wolnoobrotowych maszyn z siatkami ściernymi. Ostatnie kroki to odkurzanie, nakładanie podkładu, kolejne polerowanie i nałożenie lakieru, który konserwuje drewno. Warto wiedzieć, że cyklinowaniu można poddawać nie tylko podłogi, ale także drewniane elementy wykończeniowe, np. schody, jednak w tym wypadku nie używa się maszyn, ale przeprowadza się wszystkie prace ręcznie.

 

Lakierowanie i olejowanie drewnianych podłóg

Konserwacja drewnianych podłóg wiąże się z pokryciem ich lakierem lub olejem. W przypadku lakierowania można liczyć na efekt w postaci zabezpieczenia przed ponownymi uszkodzeniami, zarysowaniami i działaniem wilgoci. Lakier tworzy na drewnianej podłodze dodatkową warstwę ochronną i jednocześnie ułatwia utrzymanie nawierzchni w czystości. Co ważne, wykorzystując odpowiedni środek, można także zmienić barwę podłóg, np. przyciemnić je lub rozjaśnić. W zależności od rodzaju i ceny preparatu będzie on chronił podłogę w różnym stopniu. Lakiery o dużej odporności na ścieranie będą najtrwalsze. Należy także dopasować rodzaj lakieru do aranżacji wnętrza, mogą one bowiem mieć wykończenie błyszczące, półmatowe i matowe.

 

Alternatywa dla lakierowania podłóg

Firmy zajmujące się cyklinowaniem podłóg mogą także zaproponować olejowanie parkietu jako alternatywę dla lakierowania. Olej ma bowiem za zadanie przeniknąć do głębszych warstw drewna, co zabezpiecza je przed działaniem wilgoci, pleśni, grzybów czy szkodników. Olejowana podłoga będzie wykończona matowo, co może skutkować trudniejszym utrzymaniem jej w czystości. W przypadku parkietu środek ten nie powinien jednak skleić deszczułek, jak to zdarza się przy użyciu lakieru. Materiał ten można także z powodzeniem zastosować od renowacji mniejszych powierzchni podłogi. Olejowanie wymaga jednak regularnego powtarzania co kilka lat. Zabieg olejowania można przeprowadzić na zimno lub przy pomocy profesjonalnego sprzętu na gorąco.

 

Lepiej zainwestować w fachowca

Po wycyklinowaniu podłóg często prezentują się one jak nowe. Niestety wykonanie takich prac nieodpowiednim sprzętem lub materiałami bez fachowej wiedzy może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. Najlepiej więc oddać parkiety w ręce fachowej firmy i zatrudnić ją do wycyklinowania podłogi. By znaleźć najlepszego wykonawcę, warto przejrzeć oferty dostępne np. tutaj: https://oferia.pl/zlecenia/remonty-i-wykonczenia/cyklinowanie  Profesjonalna firma zajmująca się cyklinowaniem powinna dysponować odpowiednim sprzętem, a także mieć doświadczenie, które umożliwi wykonanie usługi wysokiej jakości. Przed wyborem wykonawcy warto więc sprawdzić jak długo działa on na rynku, czy posiada referencje od klientów i jakimi technologiami posługuje się w pracy. Na koniec należy także porównać ze sobą poszczególne oferty i sprawdzić ceny. Niektórzy fachowcy mogą bowiem zaniżać lub zawyżać ceny swoich usług. Koszt prac zależy od kilku czynników, m.in. powierzchni, stanu i rodzaju podłóg, a także regionu kraju. Przed wykonaniem prac profesjonalna firma powinna odpowiedzieć na wszelkie pytania i rozwiać wątpliwości, a także podpisać stosowną umowę. Po cyklinowaniu dobry fachowiec podpowie także, jak pielęgnować podłogi i kiedy przeprowadzić ich następną renowację.

 

A R T Y K U Ł  S P O N S O R O W A N Y