Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Najczęstsze błędy jakie popełniamy przy korzystaniu alarmu w domu

Najczęstsze błędy jakie popełniamy przy korzystaniu alarmu w domu

Chociaż źle wykonana instalacja alarmowa, sama w sobie nie stanowi dla nas zagrożenia, niestety może dawać nam złudne poczucie bezpieczeństwa. Planując instalację alarmowa w domu, dobrze jest zatrudnić profesjonalną firmę. System alarmowy powinien być dostosowany do indywidualnych wymagań i potrzeb

W Krakowie i innych większych miastach znajdziemy bardzo dużo firm, które zajmują się profesjonalna instalacja alarmów. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z ich usług pamiętajmy o kilku faktach. Instalacja alarmowa składa się z wielu elementów i różnych urządzeń, ich montaż powinniśmy pozostawić profesjonalistom. Ważne jest aby system alarmowy działał w ciągłej gotowości, nawet najlepsza i najdrożej instalacja alarmowa jest bezsensowna jeśli nie obejmiemy jej profesjonalnym monitoringiem. Oto parę przykładów najpopularniejszych błędów popełnianych przy instalacji i użytkowaniu alarmu.

 

Niewłaściwe podłączenie linii telefonicznej

Złe podłączenie linii telefonicznej do centrali alarmowej, to jeden z najczęściej pojawiających się błędu w trakcie instalacji alarmu. Centrale mogą współpracować tylko z analogowymi łączami telekomunikacyjnymi. Gdy podłącza się obwód telefoniczny bezpośrednio do sieci cyfrowej (przykładowo ISDN) powoduje zniszczenie centrali. Rozwiązaniem jest przyłączenie łącza telefonicznego do centralki, a telefon i faks należy złączyć z tym łączem przez centralkę. Rozwiązując problem w taki sposób umożliwimy centrali alarmowej całkowite przejęcie linii na czas alarmowania.

 

Brak drugiego sygnalizatora akustycznego

Często w wyniku oszczędności rezygnujemy z drugiego sygnalizatora akustycznego. Powinno instalować się minimum dwa takie urządzenia, jedno wewnątrz domu – mające na celu alarmowanie mieszkańców znajdujących się w środku oraz drugie – sygnalizujące o zagrożeniu sąsiadów oraz przechodniów na zewnątrz domu. Ważne jest żeby nie dokonywać zmian w systemie we własnym zakresie. Przeróbki, mające na celu oszczędność często zakłócają pracę systemu alarmowego.

 

Montaż na własną rękę

Zdarza się, że instalację alarmową kupujemy np. na serwisach aukcyjny i postanawiamy zamontować ją na własną rękę. Nic bardziej mylnego, jeśli chcemy aby instalacja alarmowa spełniała swoje zadanie czyli, zapewniała nam bezpieczeństwo, jej projekt, wykonanie oraz późniejszy nadzór powinniśmy zlecić specjalistom. W Krakowie jest wiele firm  zajmujących się profesjonalną instalacja alarmów i monitoringu. Nie ma sensu oszczędzać na własnym bezpieczeństwie. Powszechnym błędem przy samodzielnym montażu jest np. brak awaryjnego zasilania alarmu, instalacja powinna być wyposażona np. w dodatkowy akumulator.

 

Niesprawdzona instalacja alarmowa

Bardzo ważne jest, żeby w trakcie użytkowania systemu alarmowego sprawdzać go chociaż raz  tygodniu. Wystarczy przytrzymać przycisk „test”, aż uaktywni się sygnalizator czujnika. W taki sposób na bieżąco będziemy wiedzieć czy nasz system alarmowy działa poprawnie. W razie wszelkich wątpliwości lub gdy test się nie powiedzie, czujnik należy oddać do serwisu lub wymienić na nowy. Powszechnym problem są też problemy z bateriami lub napięciem. Pamiętajmy o regularnej kontroli system alarmowego, ponieważ możemy nie być świadomi, że przestał działać, tym samym narażać się na niebezpieczeństwo.

---

Artykuł powstał we współpracy z firmą Adyton - montaż alarmów kraków, specjalistami od instalacji alarmowych działających na terenie całej Polski