Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Nowoczesne oświetlenie do domu

Nowoczesne oświetlenie do domu

Światło odgrywa niezwykle istotną rolę w naszym życiu. Odpowiednio dobrane oświetlenie wprawia w dobry nastrój. Jak nowocześnie oświetlić nasze cztery ściany?

W nowoczesnych wnętrzach oświetlenie powinno być już przemyślane w fazie projektowania, unikniemy w ten sposób rozwiercania ścian, by przeciągnąć gąszcz kabli.

Co to znaczy nowocześnie?
Kiedyś wystarczyło powiesić w salonie żyrandol, tak, by jego światło dochodziło wszędzie. W dzisiejszych czasach za pomocą światła buduje się nastrój i podkreśla elementy wystroju, ale nie tylko. Dzięki kinkietom i lampom o ciepłym świetle możemy wydzielić w naszym mieszkaniu przestrzeń do wypoczynku, a jaśniejszym – LEDowym - zagospodarować miejsce pracy, na przykład  domowe biuro.

Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie pozwoli uwydatnić walory aranżacyjne czy też podkreślić dzieła sztuki, jeśli takie posiadamy. Światłem można optycznie powiększyć pokój = do tego idealnie nadają się wspomniane lampki LED na podwieszonym suficie. Polecamy zainstalowanie takich lampek pod wiszącymi półkami - odbite światło od ścian pod nimi sprawi wrażenie wnęki. Taki rodzaj oświetlenia otwiera przed nami wiele rozwiązań, gdyż wachlarz kolorów jest bardzo duży. Na rynku dostępne są również LEDy kilkukolorowe z programatorami, dzięki czemu w każdej chwili zmienimy wygląd pomieszczeń, a co za tym idzie - i nastrój. Sprzymierzeńcem światła są połyskujące podłogi i meble, odbijające światło i nadające bardzo klimatyczną poświatę.

Swoistą biżuterią dla wnętrz są lampy. To one zawsze w pierwszej kolejności przyciągają wzrok gości, a usytuowana w kącie lampa wypełni pustą przestrzeń, dodatkowo rozświetlając wnętrze.
Nie można zapomnieć o świetlówkach, których delikatne światło, wylewające się spod kanapy, sprawi niespotykane wrażenie optycznie pływającej podłogi.

 

Andrzej Królak