Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Robimy generalne porządki – jak pracować, by nie zwariować?

Robimy generalne porządki – jak pracować, by nie zwariować?

Co jakiś czas nadchodzi moment, w którym musimy zabrać się za generalne porządki. Podczas użytkowania mieszkania czy domu najczęściej sprzątamy na bieżąco, mnóstwo rzeczy upychając jednak po kątach, w szafach, kartonach, na strychu czy w piwnicy.

Z czasem okazuje się, że kończy się miejsce, a porządek jest tylko pozorny. Jak podejść do kwestii generalnych porządków, by nie spowodować jeszcze większego zamieszania?

Niezależnie od tego, czy za sprzątanie zabieramy się z poczucia estetyki, czy też z konieczności (na przykład przed generalnym remontem czy przeprowadzką), zanim do niego przystąpimy, warto dokładnie zaplanować prace. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której wszystkie rzeczy powyrzucamy na podłogę, a następnie z rezygnacją usiądziemy obok, jednocześnie panikując, że nie damy rady ich uprzątnąć.

Po pierwsze – kolejne pomieszczenia sprzątaj po kolei. Uporządkuj jedno, zanim zabierzesz się za drugie – nawet, jeśli poszczególne rzeczy będziesz przenosić między nimi, łatwiej będzie Ci na nowe miejsce przynieść je wówczas, gdy będzie do tego przygotowane.

Po drugie – zero litości dla przedmiotów i ubrań, których nie używasz od dłuższego czasu. Powiada się, że jeśli czegoś nie założyłeś lub nie użyłeś od przynajmniej roku, zapewne już tego nie zrobisz. Przedmioty i ubrania w dobrym stanie oddaj potrzebującym, zaś te gorsze, uszkodzone i niemodne – po prostu wyrzuć. Segregacja rzeczy na potrzebne i zbędne to kluczowy element generalnych porządków: zobaczysz, ile dodatkowego miejsca zyskasz. Wywóz śmieci (bo do nich zaliczają się przecież zbędne rzeczy), to punkt wyjścia dla powodzenia działań. Na ich miejsce mogą pojawić się nowe i przydatne przedmioty lub po prostu zyskasz nową przestrzeń. Jeżeli pozbywać się będziemy dużej ilości rzeczy, takich jak meble czy pozostałości po porządkach w ogrodzie, warto zapoznać się z usługą wywozu śmieci – tutaj przeczytasz, kiedy jest najlepszym rozwiązaniem.

Kolejna ważna zasada – nigdy nie zabieraj się za generalne porządki, jeśli jesteś ograniczony czasowo. Możesz zaplanować sobie, że potrzebować będziesz na przykład 3 dni – w praktyce może okazać się jednak, że potrzebne będzie dwa razy tyle czasu. Nie ma nic gorszego, niż sprzątanie na czas: przed wizytą rodziny, wyjazdem czy końcem urlopu. Niepotrzebna porcja nerwów jest wówczas gwarantowana, a w dodatku bardzo prawdopodobne jest to, że porządków nie skończysz w należyty sposób, w efekcie czego procedurę trzeba będzie niedługo powtórzyć od nowa.