Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Rodzaje filtrów do wody

Rodzaje filtrów do wody

Woda z kranu zawiera chlor oraz inne szkodliwe dla zdrowia substancje, nie nadaje się więc do picia. Można ją jednak oczyścić przy użyciu specjalnego filtru.

Woda dostarczana do naszych mieszkań siecią wodociągową zawiera znaczną ilość chorobotwórczych związków chemicznych. Jednak wystarczy zainwestować w specjalny filtr, by uczynić ją zdatną do picia. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje filtrów. Różnią się zastosowaniem oraz paroma innymi właściwościami.

 

Rodzaje filtrów

Filtry mechaniczne

Montuje się je na początku instalacji. Zatrzymują zanieczyszczenia stałe o wymiarach nawet 1 mikrona. Wyróżnia się filtry mechaniczne:

  • z wymiennymi wkładami z siatki metalowej, włókniny polipropylenowej lub ze sznurka,

  • z wkładami stałymi z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Należy systematycznie je płukać (co najmniej raz w miesiącu),

  • wypełnione materiałami filtrującymi, np. piaskiem kwarcowym, keramzytem, materiałami kruszonymi, a także włókninami z tworzyw sztucznych.

 

Filtry z węglem aktywnym

Montuje się je najczęściej tuż przed lampą bakteriobójczą. Usuwają z wody zapach chloru i żółtawe zabarwienie, polepszają też jej smak. Co jakiś czas wymagają czyszczenia. Należy uważać, aby nie dopuścić do zastojów wody wewnątrz filtru, które sprzyjają namnażaniu się mikroorganizmów.

 

Odżelaziacze i odmanganiacze

Tego typu filtry do wody sprawiają, że woda jest czystsza i mniej mętna. Dzięki nim ciecz traci nienaturalne zabarwienie, powstałe na skutek wysokiego stężenia żelaza i manganu. Montuje się je za filtrami mechanicznymi i przed zmiękczającymi.

 

Zmiękczacze

Zmiękczacze redukują twardość wody. Dzięki filtrom tego typu w rurach, na urządzeniach sanitarnych, w czajnikach i pralkach nie powstają szkodliwe osady wapnia. Proces filtrowania zmiękczającego polega na zamianie jonów wapnia i magnezu w jony sodu.

 

Filtry z odwróconą osmozą

To najskuteczniejsze filtry. Zwalczają niemal wszystkie związki rozpuszczone lub zawieszone w wodzie. Działają wolniej niż pozostałe rodzaje filtrów, ale za to najdokładniej usuwają wszystkie szkodliwe dla zdrowia substancje. Filtry tego typu radzą sobie z zanieczyszczeniami o wymiarach od 0,1 do 0,001 mikrometra. Ponieważ jednak przy okazji usuwają cenne dla ludzkiego organizmu składniki mineralne, zaleca się na ostatnim odcinku instalacji zamontować mineralizator – urządzenie, które dozuje do wody potrzebne składniki.

 

Czysta woda z kranu to mniej odpadów plastikowych szkodliwych dla środowiska i więcej pieniędzy w portfelu. Pomyśl, ile pieniędzy wydajesz każdego miesiąca na butelkowaną wodę mineralną lub źródlaną. Filtr wody jest rozwiązaniem o wiele bardziej opłacalnym. Tutaj znajdziesz bogatą ofertę różnego rodzaju filtrów.