Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Sposoby na sprzątanie

Sposoby na sprzątanie

Sprzątanie - dla jednych przykry obowiązek, dla innych możliwość zrelaksowania się przy czynnościach wykonywanych mechanicznie. Coraz częściej szukamy pomocy osoby, która odwiedzi nasz dom lub mieszkanie i wyręczy w wykonywaniu czynności bardziej problematycznych, jak mycie okien czy pranie dywanów.

Te usługi porządkowe można jednak rozszerzyć także na regularne sprzątanie. Firmy takie jak Pozamiatane oferują swoje usługi, wysyłając pod wskazany adres zawsze tę samą osobę, aby poczuć się nieco bardziej komfortowo.

 

Kto winien?

Za głównego przeciwnika podczas sprzątania można uznać kurz, ponieważ jest on miejscem bytowania i rozwoju roztoczy. Te mikroskopijne pajęczaki żywią się między innymi złuszczonym naskórkiem człowieka. Ich białka są silnie uczulające, dlatego objawy takie, jak nieżyt nosa, łzawienie oczu, świąd nosa, duszność, a nawet zaburzenia koncentracji, problemy ze snem i bóle głowy można zniwelować, regularnie sprzątając. Wystarczy trzepać pościel i koce i często używać odkurzacza. Dobrze jest również wyposażyć się w urządzenie działające parą, ponieważ dodatkowo odkaża podłoże.

 

Grafik to podstawa

Firmy zajmujące się sprzątaniem w Warszawie zwykle działają według grafika. Nie tylko precyzują, jaka osoba jest wyznaczona do pracy, ale również jaki ma zakres obowiązków. Warto ten przykład zastosować również u siebie, ustalając, z jaką częstotliwością oddać się poszczególnym pracom. Jak często sprzątać mieszkanie?

 

Codziennie:

- myj naczynia lub chowaj je do zmywarki,

- składaj ubrania czyste do szafy, a brudne do kosza na bieliznę,

- segreguj śmieci na szkło, papier i plastik.

 

Raz w tygodniu:

- odkurzaj mieszkanie, zwłaszcza miejsca pod łóżkiem czy szafą,

- ściągnij pajęczyny i kurze z trudniej dostępnych miejsc, jak kąty, lampy i abażury,

- umyj podłogi,

- przejrzyj jedzenie w lodówce, wyrzuć zepsute rzeczy,

- wyszoruj zlew specjalnym mleczkiem do czyszczenia.

 

Raz w miesiącu:

- wytrzep dywany, zwłaszcza jeśli w domu są zwierzęta. Zwykłe odkurzanie to za mało,

- umyj okna. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, wiesz, jak szybko brudzi je kurz i miejski smog,

- wypierz firanki i zasłony, które poza funkcją dekoracyjną spełniają też rodzaj filtra, zatrzymującego brud, zapach i kurz,

- wypoleruj meble, które dzięki temu będą mniej absorbować kurz.

 

Odrębny grafik warto ustalić na prace w ogrodzie, jeśli taki posiadamy. To również miejsce, w którym dobrze jest pojawić się codziennie, na przykład by podlać rośliny. Bardziej zaawansowane prace, jak przekopanie ziemi wiosną czy dosadzanie roślin, również warto wykonywać planowo, na przykład raz na sezon czy raz w miesiącu.

Sprzątanie w Warszawie jest z pewnością łatwiejsze niż w mniejszych miejscowościach. Głównie ze względu na lepszą dostępność do firm, które specjalizują się w usługach porządkowych. Szukając takiego wsparcia, najlepiej sprawdzić, jakie opinie zbiera konkretna firma i co oferuje swoim klientom. Za stałe zlecenie można nieraz negocjować niższe stawki.