Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Szkło to nie zawsze szyba w oknie

Szkło to nie zawsze szyba w oknie

Na pytanie o zastosowanie szkła, statystycznie najwięcej osób wskazuje szyby w oknach. Oczywiście po dłuższym zastanowieniu padają kolejne przykłady, takie jak szklanki, dzbanki i klosze do lamp. Jednak szkło od wieków znajduje bardzo dużo zastosowań.

W Babilonii i Egipcie szkło było produkowane już 3000 lat p.n.e. W Europie na stosunkowo duża skalę produkcja rozpoczęła się we Włoszech, gdy zaczęły działać tam pierwsze huty szkła w okolicach Wenecji, a wówczas rozpoczęto tam głównie produkcję luster. Polskie wyroby ze szkła pojawiły się na przełomie X i XI wieku.


Szkło jako materiał o dziś niezliczonych zastosowaniach i odmianach zrobiło tak wielką karierę ze względu na swoje rzadkie właściwości. Jest ono bowiem materiałem sztywnym, choć kruchym, ale nie przewodzi ciepła i prądu elektrycznego. Co ciekawe – nie wchodzi w reakcje z większością związków chemicznych. Swoją wielką popularność zawdzięcza temu, że przepuszcza około 90% światła słonecznego, co czyni je po prostu przezroczystym.


Rozwój technologii umożliwia dziś produkcję wielu rodzajów szkła i zastosowanie ich w różnych gałęziach przemysłu. Firmy przez pokolenia rozwijały swoje możliwości w zakresie doskonalenia technologii, a przykładem jest Węgier Glass, polski producent szkła przeznaczonego dla przemysłu. Poznajmy więc niektóre rodzaje szkła i ich przeznaczenie.


Szkło ołowiowe

To rodzaj szkła, którego cechą główną jest niska temperatura topnienia, ale też bardzo duży współczynnik załamywania światła. Nic dziwnego, że ten rodzaj szkła używany jest przede wszystkim do produkcji kryształów, ale także soczewek.


Szkło hartowane

Popularnie nazywane jest szkłem bezpiecznym, na pozór nie różni się od zwykłego szkła. Jednak ma kilkukrotnie większą wytrzymałość niż szkło pospolite. Dzieje się tak, dlatego że jest ono poddawane innej obróbce termicznej, która polega na podgrzaniu go do temperatury 620-680 stopni Celsjusza, a następnie szybkim schłodzeniu za pomocą sprężonego powietrza. Jeśli uda się zbić taflę szkła hartowanego, to rozpada się ono na bardzo drobne kawałki, których tępe krawędzie nie powodują skaleczeń. Często też dozbraja się takie szkło specjalnie wtapianą siatką z metalu i następnie walcuje. Takie szkło wykorzystywane jest jako szyby w samochodach i często nie rozpryskuje się nawet w momencie jego uszkodzenia.


Szkło sodowe

Ten typ szkła zawiera tlenek sodu, krzemu i wapnia i jest chyba najpopularniejszym gatunkiem szkła. Stosuje się go do produkcji przedmiotów codziennego użytku. Szyby w naszych oknach, szklanki, butelki, słoiki i inne naczynia wykonane są właśnie ze szkła sodowego.


Szkło kwarcowe

Jego głównym składnikiem jest ditlenek krzemu, czyli krzemionka. Ten rodzaj szkła ma bardzo niski współczynnik rozszerzalności cieplnej, co sprawia, że jest to materiał bardzo odporny na zmiany temperatury. Naczynie wykonane ze szkła kwarcowego, nawet jeśli jest bardzo rozgrzane, to nie pęknie po włożeniu go do zimnej wody. Szkło kwarcowe odporne jest także na działanie nawet silnych kwasów. Spośród innych właściwości tego materiału trzeba wymienić doskonałą przejrzystość optyczną, wysoką wytrzymałość na temperaturę oraz świetną przepuszczalność promieni ultrafioletowych. Dzięki temu szkło kwarcowe służy znakomicie jako główny materiał optyczny w fotometrii i spektroskopii. Jest używane z powodzeniem do produkcji naświetlarek i promienników UV. W każdym laboratorium spotkać można naczynia ze szkła kwarcowego, takie jak tygle, zlewki, wanienki, kuwety czy retorty.