Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Tarasy drewniane - świetny pomysł dla każdego

Tarasy drewniane - świetny pomysł dla każdego

Tarasy drewniane doskonale sprawdzą się w wielu wariantach nieruchomości, zachwycając estetyką na najwyższym poziomie.

Bardzo ważne jest, aby ich design był dopasowany do ogólnej elewacji lub do prezencji ogrodu. Tarasy z drewna doskonale sprawdzają się zarówno w prywatnych budynkach mieszkalnych, jak i w hotelach lub pensjonatach. Dzięki nim można znacząco zmienić wygląd całej posesji, co jest szczególnie ważne w przypadku reprezentacyjnych nieruchomości. Oczywiście wygląd tarasu jest uzależniony zarówno od odpowiedniego wykonania, jak i od dobrania drewna o wysokiej jakości oraz od regularnej impregnacji.

 

Przede wszystkim – funkcjonalność

Budując drewniany taras, koniecznie należy kierować się jego funkcjonalnością. Warto zastanowić się, jaka wielkość będzie dla nas optymalna. Niektórzy najlepiej czują się na przestronnych tarach, które można zagospodarować w dowolny sposób. Inni z kolei gustują w mniejszych powierzchniach, co nierzadko jest podyktowane ograniczoną przestrzenią nieruchomości. Niezależnie od preferencji oraz możliwości przestrzennych, w dzisiejszych czasach z łatwością można wybudować taras dostosowany do indywidualnych potrzeb. Warto zastanowić się, w jaki sposób zamierzamy go wykorzystywać. W przypadku większości nieruchomości taras pełni przede wszystkim rolę wypoczynkową. To na nim ustawia się meble tarasowe, takie jak krzesła, stoły czy ławy. Należy zaznaczyć, że w przypadku hoteli czy pensjonatów tarasy drewniane zazwyczaj są zagospodarowane w odpowiedni sposób – tak, aby zapewnić wszystkim wczasowiczom optymalne warunki do relaksu. Ważne jest, aby zapewnić osobom użytkującym taras stuprocentową swobodę. Co za tym idzie, zbyt duża ilość mebli na pewno nie będzie dobrym wyborem. Jednocześnie należy pamiętać, aby umeblowanie było pod względem stylizacyjnym dopasowane do specyfiki danego tarasu. Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy bardzo szeroki wybór krzeseł, stołów czy ław, dzięki czemu z łatwością uda nam się znaleźć coś odpowiedniego.

 

Jakie drewno wybrać?

Zanim zdecydujemy się na budowę tarasu dla domu lub hotelu, koniecznie należy zastanowić się nad odpowiednim wyborem drewna. Należy zaznaczyć, że niektóre gatunki charakteryzują się wyjątkową trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne, podczas gdy inne, pomimo atrakcyjnego wyglądu, szybko ulegają zniszczeniu. Do grona najlepszych desek zalicza się przede wszystkim:

  • deski drzew iglastych – sosnowe oraz świerkowe
  • deski z drzewa dębowego
  • deski z wybranych gatunków drewna egzotycznego, poza gatunkami słabo odpornymi, w tym sambą
  • deski tarasowe w typie ryflowanym

Jeśli chodzi o polskie gatunki drewna, nie należy decydować się na olchę oraz buk. Wymienione gatunki nie są wystarczająco wytrzymałe i bardzo często podlegają one wybrzuszeniom pod wpływem wilgoci. Warto podkreślić, że większość tarasów jest stale poddawanym czynnikom zewnętrznym, w tym także opadom atmosferycznym. Oczywiście wytrzymałość tarasu jest zależna od odpowiedniej impregnacji. Właściciel nieruchomości musi pamiętać o tym, aby regularnie poddawać taras czynnościom pielęgnacyjnym, aby dzięki temu zakonserwować go z myślą o niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

 

Tarasy w nietypowych kolorach

Na polskim rynku mamy swobodny dostęp do wielu gatunków drewna, które wyróżniają się między innymi specyficzną kolorystyką. W niektórych przypadkach mamy do czynienia z wyraźnie ciemniejszym drewnem typu wenge. Tarasy w tym odcieniu doskonale sprawdzają się przy wielu nieruchomościach, zachwycając elegancką prezencją. Jeśli jednak komuś zależy na optycznym powiększeniu tarasu, o wiele lepszym rozwiązaniem okaże się jaśniejsze drewno. W razie potrzeby, zawsze można zdecydować się na pokrycie desek bardziej nietypową farbą. Takie budowle nie prezentują się jednak naturalnie i nie zawsze będą dobrze komponować się z charakterem danej elewacji.

Drewniane tarasy znakomicie sprawdzają się przy wielu wariantach nieruchomości, stając się wymarzonym miejscem odpoczynku. Warto zastanowić się nad ich odpowiednim zagospodarowaniem, korzystając z dostępnych w sklepach mebli oraz ze zróżnicowanych gatunków drewna.