Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Utrzymanie czystości na powierzchniach biurowych

Utrzymanie czystości na powierzchniach biurowych

Bez wątpienia praca w czystym i zadbanym biurze to przyjemność i codzienny komfort dla przebywających w nim pracowników.

Żaden z nich nie musi martwić się o wyrzucenie dokumentów z niszczarki, mycie kubków po kawie czy wywabianie plam z nowej wykładziny. Wybór firmy sprzątającej powierzchnie biurowe jest o tyle trudny, że im miejsce o którym mówimy jest bardziej nowoczesne, tym wymaga większego zaangażowania ze strony osób odpowiedzialnych za utrzymanie porządku. Znaleźć odpowiedni team to wielkie wyzwanie, dlatego wiele firm podpisując kontrakt z solidną firmą sprzątającą, odnawia go przez wiele lat.

 

Różnorodność na rynku

Ostatnie lata przyniosły bardzo duży rozwój małych firm sprzątających pomieszczenia biurowe. Według statystyk w Warszawie istnieje ich około 4 tysięcy, co pokazuje jak wielka jest konkurencja w tej branży. Jest to również powód, dla którego wiele z tych firm bardzo szybko kończy swoją działalność, a zatrudniające je przedsiębiorstwa tracą ekipy sprzątające z dnia na dzień. To wielki problem, zwłaszcza w dużych miastach, który uniemożliwia znalezienie odpowiedniej firmy sprzątającej na dłuższy okres czasu. Najlepiej więc wybrać taką, która na rynku utrzymuje się już od dłuższego czasu, nie odnotowuje kryzysów, a także cieszy się dobrą opinią wśród swoich dotychczasowych klientów. Najprostszym sposobem będzie sprawdzenie roku jej założenia w państwowej ewidencji firm.

 

Stosunek ceny do jakości

W przypadku firm sprzątających, najczęściej sprawdza się zasada, że niska cena oznacza słabą jakość pracy. Wiele przedsiębiorstw, które starają się zaoszczędzić na zatrudnianiu tanich firm sprzątających, pada ofiarą swojego skąpstwa. Pieniądze i tak musi wypłacić, a powierzchnia biurowa, która miała lśnić niczym u perfekcyjnej pani domu, woła niestety o pomstę do nieba. Czasem warto jednak zapłacić za solidne działanie grupy osób, które doskonale znają się na swojej pracy i zawsze starają się, aby klient był zadowolony z efektów.

 

Sprzęt sprzątający

To jedno z ważniejszych kryteriów jakimi powinno kierować się przedsiębiorstwo, wybierając firmę sprzątającą powierzchnie biurowe. Poważna, profesjonalna firma powinna mieć w posiadaniu wszelki sprzęt, niezbędny do przeprowadzenia gruntownego sprzątania na terenie wyznaczonych pomieszczeń.

 

Oględziny budynku

To równie istotna część wyboru firmy sprzątającej, której obowiązkiem jest pojawienie się na wstępnym spotkaniu i obejrzenia pomieszczeń, które będą należały do jej obowiązków. Bez oględzin osoba zarządzająca zespołem sprzątającym nie ma żadnej możliwości ustalenia poszczególnych etapów pracy. Jeśli z jakiegoś powodu firma się nie pojawi lub odmówi tego rodzaju spotkania, powinna od razu zostać skreślona z listy potencjalnych firm do wynajęcia.

 

Czego powinno oczekiwać się od firmy sprzątającej przed rozpoczęciem współpracy?

  • Referencji od przedsiębiorstw dla których wykonywano już usługi sprzątające.
  • Pełnej listy pracowników wraz z CV.
  • Kompletnej listę zdobytych certyfikatów, zwłaszcza branżowych.
  • Policy OC (oryginał bądź kopia)
  • Listy sprzętu i środków czystości, którymi dysponuje firma i których będzie używać podczas sprzątania powierzchni biurowych.
  • Grafiku pracowniczego z uwzględnieniem dni wolnych od pracy oraz urlopów.
  • Przedstawienia planu pracy wszystkich pracowników z uwzględnieniem całej powierzchni budynku.

 

Którą ofertę wybrać?

Istnieje pewien schemat, którym wiele przedsiębiorstw kieruje się wybierając firmę sprzątającą do współpracy. Zakłada on, że należy odrzucić najdroższą i najtańszą ofertę. Wszystkie znajdujące się pomiędzy nimi, powinny zostać rozsądnie rozpatrzone i zweryfikowane pod każdym względem, w celu wybrania najlepszej.

 

Podpisanie kontraktu

Jeśli firma sprzątająca zostanie już wybrana, ostatnią rzeczą, którą należy zrobić jest przygotowanie dokumentów. Kontrakt powinien zawierać wszystkie postanowienia, które obie strony wypracowały podczas jego negocjacji. Oczywiście najlepiej, jeśli umowa ta zostanie przygotowana we współpracy z prawnikiem, aby nie pominąć żadnej z istotnych kwestii podczas tego rodzaju porozumieniach.

Partnerem wpisu jest firma Techbuilding.pl