Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  W jaki sposób utrzymać porządek w domu?

W jaki sposób utrzymać porządek w domu?

W jaki sposób utrzymać porządek w domu? To pytanie zadają sobie wszyscy miłośnicy kontrolowanego bałaganu, którzy raz na jakiś czas w nim toną. Wbrew pozorom utrzymanie porządku nie jest sprawą trudną. Wymaga za to odrobiny dobrej woli oraz dokładnego rozplanowania.

Odkładanie rzeczy na miejsce

Odkładanie rzeczy na miejsce to jeden ze sposobów, aby zapobiegać bałaganowi. Przedmioty odłożone na właściwe miejsce nie tylko nie stwarzają bałaganu, ale są również pod ręką, gdy zachodzi potrzeba ich użycia. To jeden z prostych kroków, które pozwalają nam na zachowanie porządku na co dzień.

 

Sprzątanie salonu

Salon to miejsce, do którego zapraszamy gości. Warto zatem dopilnować, aby był on zawsze lśniący i czysty – jedno pomieszczenie w całym mieszkaniu powinno być nieustannie przygotowane na przyjście gości. W ciągu tygodnia można więc wygospodarować dzień na sprzątanie tego pomieszczenia – wówczas odkurzamy podłogi, ścieramy kurze, a wszystkie rzeczy odkładamy na swoje miejsce. Zorganizowanie pudełek na rzeczy, które nie mają swojego miejsca, jest rozwiązaniem praktycznym oraz estetycznym. Rzeczy pochowane w pudełku mają tę zaletę, iż nie trzeba ich szukać, a ponadto są schowane przed ciekawskimi spojrzeniami. W pudełku znaleźć się może na przykład zestaw pilotów od telewizora.

 

Zasada dwóch minut

Zasada dwóch minut mówi o tym, iż jeżeli jakaś czynność zajmuje mniej niż dwie minuty, należy zająć się nią od razu. Idąc tym tropem, możemy od razu i na bieżąco chować ubrania do szaf, umyć zlew bądź schować do szafki na buty obuwie. To z pozoru niewielkie czynności, które jednak wprowadzają w codzienne życie ład i porządek, pozwalając na uniknięcie niekontrolowanego chaosu. Zasada dwóch minut świetnie sprawdza się w przypadku, gdy dzielimy z kimś mieszkanie – wystarczy wprowadzić ją dla wszystkich domowników. Warto również pamiętać o używaniu odpowiednich środków do sprzątania mieszkania. Są szeroko dostępne w sklepach internetowych, takich jak leifheitsklep.pl, oraz w sklepach stacjonarnych.