Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Zakup dobrej jakości okapu

Zakup dobrej jakości okapu

Na rynku okapów istnieje spory asortyment produktów. Jednocześnie wybór odpowiedniego okapu wcale nie jest łatwy, gdyż konieczne jest wzięcie pod uwagę wielu czynników. Jednocześnie okap w kuchni jest równie istotny, jak lodówka, czy płyta grzewcza.

Okap jest jednym z najważniejszych sprzętów w pomieszczeniu, gdyż znacznie zwiększa komfort korzystania z kuchni poprzez pochłanianie tłuszczów powstających podczas gotowania. W ten sposób meble oraz ściany w kuchni nie brudzą się a w kuchni nie utrzymują się nieprzyjemne zapachy. Przy wybieraniu okapu należy brać pod uwagę między innymi dostępną przestrzeń w kuchni. Istotne są również zastosowane rozwiązania dotyczące systemu wentylacyjne oraz częstotliwość gotowania. Oczywiście ważne jest również to, jaki style wystroju wnętrza został w kuchni wybrany.

Dokonanie zakupów okapu bez dokładnego dopasowania go do konkretnych warunków, które panują w kuchni może sprawić, że taki okap nie będzie się w danej kuchni sprawdzał. Wybierając okap warto na wstępie zorientować się jakie rodzaje okapów można spotkać na rynku tych produktów. Wersji okapów jest wiele a każda z nich jest w stanie sprawdzić się w innym typie kuchni. Okapy można podzielić według sposobu konstrukcji, gdzie wyróżnić można okapy wolnowiszące oraz do zabudowy. W ramach okapów wiszących najbardziej popularnym modelem są okapy, które można postawić przy ścianie. Tego rodzaju okapy można podzielić dodatkowo na kominowe oraz podszafkowe.

Jeśli chodzi o podszafkowe okapy to mają one swoje plusy oraz minusy. Atutem takich okapów jest przede wszystkim mniejszy i kompaktowy rozmiar. W ten sposób są to okapy, które znacznie lepiej są w stanie sprawdzić się w kuchniach o mniejszej powierzchni użytkowej. Mniejszy rozmiar okapów podszafkowych to również nieco mniejsze koszty związane z zakupem. Okapy podszafkowe nie sprawdzą się natomiast w dużych kuchniach a szczególnie takich, które są otwarte na pokój ze względu na brak możliwości zapewnienia właściwej wydajności. Podejmując decyzję Jaki okap kuchenny wybrać warto brać pod uwagę okapy podszafkowe w mniejszych kuchniach, gdzie chce się łatwo dopasować okap do stylistyki całego wnętrza. Tego rodzaju okapy dostępne są w bardzo wielu rozmiarach, co ułatwia dopasowanie ich do różnych wymiarów kuchni. Dodatkowo poszczególne modele są dostępne w odmiennych kształtach oraz kolorach.

Natomiast okapy kominowe są dużo większymi urządzeniami w stosunku do kompaktowych okapów podszafkowych. W takich okapach pojawia się specjalna rura, która odprowadza zanieczyszczenia do kanałów wentylacyjnych, które występują w kuchniach. Oczywiście modele takich okapów są dużo większe, co oczywiście przekłada się na zajmowanie znacznie większej powierzchni w kuchni. Jednocześnie nad okapem kominowym nie ma możliwości powieszeniach żadnych wiszących mebli, jak szafki. Nie bez znaczenia dla wielu klientów jest również to, że podszafkowe okapy są zdecydowanie droższe od wielu wersji, mniejszych pod względem rozmiarów okapów. Ich podstawowym atutem jest zdecydowanie większe wydajność. Wiele okapów kominowych jest również bardzo estetycznie i oryginalnie wykonanych, co oczywiście przekłada się na walory wizualne. Oceniając Jaki okap kuchenny wybrać warto decydować się na okap kominowy w otwartych na pokój, dużych kuchniach.

Na rynku okapów występują również okapy wyspowe, które przypominają nieco okapy kominowe. Różnice występują w sposobie montażu tego rodzaju okapów, gdyż okapy wyspowe montowane są do sufitów. Gdy oceniamy okapy i decydujemy Jaki okap kuchenny wybrać to okap wyspowy jest rozwiązaniem w kuchniach z wyspą. Należy brać pod uwagę, że okapy wyspowe nie są atrakcyjne cenowo, więc przy zakupie dobrej jakości okapu tego typu trzeba liczyć się z większymi kosztami.

Zdjęcie okapu pochodzi ze strony www.toflesz.com - polskiego producenta okapów kuchennych.