Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Porady  »  Zwalczanie insektów - dom bez uciążliwych owadów

Zwalczanie insektów - dom bez uciążliwych owadów

Niektórzy w swoich domach czy mieszkaniach muszą się regularnie zmagać z robakami, przede wszystkim karaluchami czy prusakami, które są z nimi spokrewnione.

Poza nieprzyjemnym poczuciem, że po domu grasują robaki, których sam wygląd jest niezwykle odstręczający, warto mieć na uwadze fakt, że za ich pośrednictwem można się zarazić bardzo nieprzyjemnymi chorobami. Co można zrobić, aby uniknąć takiego problemu, lub jak się pozbyć niechcianych karaluchów? Na szczęście istnieje spora ilość sprawdzonych sposobów na poradzenie sobie z tymi owadami.

 

Jak uniknąć karaluchów w domu?

Przede wszystkim należy pamiętać, że karaluchy rozmnażają się niezwykle szybko, zatem jeśli już pojawią się w mieszkaniu pozbycie się ich raz na zawsze może się okazać nie lada wyzwaniem. Dlatego warto cały czas dbać o higienę, aby nie dopuścić do pojawienia się nieładnych lokatorów. Przede wszystkim trzeba bezwzględnie dbać o czystość w mieszkaniu. Karaluchy przyciągają miejsca, w których można znaleźć jedzenie (również okruszki!), dlatego należy odpowiednio je zabezpieczać przed schowaniem do szafki (produkty sypkie, jak mąka czy cukier dobrze jest przechowywać w plastikowych pojemnikach do tego służących, uniemożliwiających przedostanie się tam niepożądanego robaka). Ponadto należy pamiętać o tym, by na przykład w trakcie odkurzania nie zapomnieć o uprzątnięciu bałaganu spod łóżka, czy szafek kuchennych, gdzie stosunkowo często zalegają resztki jedzenia.

Aby uniknąć karaluchów dobrze jest również zabezpieczyć wszystkie możliwe szczeliny, tzn. zająć się uszczelnieniem drzwi, czy założyć moskitierę na kratki łączące mieszkanie z pomieszczeniem sąsiada czy klatki schodowej, bowiem te wyjątkowo brzydkie robaki mogą pojawić się w każdym mieszkaniu, które znajduje się w bliskim sąsiedztwie tego, w którym już znalazły lokum.

 

Jak się pozbyć karaluchów?

Zwalczanie karaluchów to trudne i czasochłonne zadanie. Naturalnie najlepiej przestrzegać powyższych zasad, aby robaki nie zagnieździły się w domu. Jeśli jednak nie uda się tego uniknąć dobrze wiedzieć jak sobie poradzić z tymi owadami. Oczywiście na rynku są dostępne środki chemiczne, które świetnie sobie poradzą z karaluchami, jednak wydaje się, że dobrze wcześniej skorzystać z domowych sposobów na walkę z nimi. A należą do nich między innymi:

Kwas borowy – kwas borowy, który można kupić w każdej aptece, należy wymieszać z lubianym przez karaluchy cukrem. W ten sposób owady zaczną jeść słodki przysmak, a kwas je zabije.

Kawa – kolejnym sprawdzonym sposobem na walkę z karaluchami jest zaparzenie dużej ilości kawy mielonej, a następnie przesypanie jej (już bez wody) do wysokiego słoika oklejonego zwykłą kartką papieru. Tak przygotowane naczynie należy położyć w miejscu, w którym pojawiają się owady. Te zwabione zapachem wejdą do śliskiego słoika, z którego nie będą w stanie wyjść.

Płytka przeciw karaluchom – wystarczy ją położyć w miejscu odwiedzanym przez robaki, sam zapach powinien je skutecznie odstraszyć, a użyte środki z pewnością z czasem pomogą w ich pozbyciu się niechcianych lokatorów.

Lep na muchy – wbrew pozorom zadziała on nie tylko na latające owady. Dzięki niemu można się pozbyć również karaluchów, jednak należy pamiętać, że w takim przypadku lep należy pociąć i położyć w miejsca, w których pojawiają się owady, zamiast go wieszać.

Piwo – może się wydawać, że taka metoda pozbywania się robactwa jest nietypowa, jednakże jest ona wyjątkowo skuteczna. Należy nasączyć kawałki szmatki we wspomnianym napoju, rozłożyć je w miejscach, w których robaki mogą się pojawić, ewentualnie podobnie jak w przypadku kawy – wlać go do słoika. Karaluchy zostaną w ten sposób zwabione lubianym przez siebie zapachem, a upojone alkoholowym napojem nie będą w stanie uciekać.

W przypadku kiedy żaden ze wspomnianych wcześniej sposobów nie zadziała dobrym pomysłem jest rozważenie zakupu środków chemicznych (warto wspomnieć, że ich spora część jest zrobiona na bazie kwasu borowego). Jeśli karaluchy mimo to nie znikną należy przeprowadzić dezynsekcję domu czy mieszkania. Trzeba jednak pamiętać, że po czterech tygodniach zabieg trzeba będzie powtórzyć.